Cíl našeho chovu
Naší prioritou je rozchovávat varoatolerantní matky. S touto vlastností je spjata odolnost vůči nemocem a dobrý čistící pud. Včelstva jsou mírná, lze s nimi pracovat bez ochraných pomůcek. Medný výnos je třetí priorita v našem chovu. Abychom dosáhli těchto cílů rozchováváme matky z německého programu Toleranzzucht.
Varoatolerance
je schopnost včelsva přežít i s přítomností roztoče Varroa destructor.
Čistící pud
je schopnost včelstva rozpoznat plod s roztočem varroa či jinak oslabený nebo mrtvý plod pod víčky.
Temperament
mírné včely umožní příjemnou práci se včelstvem bez použití ochraných pomůcek.
Pracovní společnost Toleranzzucht
Společnost AGT (Arbeitsgemeinschaft Toleranzzucht) byla založena v roce 2003 jako obecně prospěšné sdružení chovatelů a institucí pro šlechtění včel odolných vůči chorobám, které zároveň mají dostatečný medný výnos a mírnost.
AGT spolupracuje s německým svazem včelařů (Deutschen Imkerbundes). Základnu tvoří více než 200 spolků z celého Německa a sousedních zemí. Tyto spolky organizují výměnu plemenného materiálu a poskytují chovné včelnice. Veškeré údaje z testů chovaných včelstev se posílají do centralizovaného systému a jsou objektivně vyhodnocovány. To umožňuje transparentní výběr ve velkých populacích.
Průběh testování matek
Do testu se zapojují pouze matky s doloženým původem (AGT oplozovací stanice, inseminace), pocházející z programu AGT.
První rok se včelstvo přeléčí varroacidem, aby všechny včelstva měla stejnou výchozí pozici. Toto je poslední povolené léčení. Pokud je v průběhu testu včelstvo nutno znovu přeléčit, matka je z testu vyřazena.
Druhý rok na jaře se v určený termín monitoruje přirozený spad na podložku. Na přelomu jara a léta se provádí hygienický (pin) test. V létě se provede monitoring napadení smyvem. Porovnání napadení na jaře a v létě umožňuje určit schopnost včelstva regulace roztoče varroa. Na základě těchto výsledků a také výnosů a ostatních vlastností, vybere včelař včelstva pro testační stanice, kam se v pozdním létě převezou.
Testační stanice jsou izolované včelnice, kde nejsou včelstva léčena. Včelstva musí být pravidelně kontrolována zkušeným včelařem, který vyřadí silně napadená včelstva. V žádném případě nesmí dojít k loupeži – rozšíření kleštíka do okolních včelstev. Pravidelně se kontroluje napadení smyvem, kontroluje se napadení plodu a analyzuje se přítomnost virů.
Třetí rok se hodností síla včelstva po přezimování. Nejlepší včelstva se posílají jako trubčí včelstva na AGT oplozovací stanice.